The team of Moscow with Kolesnikov and Dovgalyuk became the second in the crawl relay at the Spartakiad

© / Maxim Bogodvid / Go to photo bankKliment Kolesnikov

Kliment Kolesnikov - 1920, 21.08.2022

{ "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_1392:399:2583:1590_640x0_80_0_0_0c6085601d5ddecc2aea4f12306c8275.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_1392:399:2583:1590_640x0_80_0_0_0c6085601d5ddecc2aea4f12306c8275.jpg" } , { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_824:546:2680:1590_640x0_80_0_0_7d4c66909e3fe3c29e99f9581f94fbe8.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_824:546:2680:1590_640x0_80_0_0_7d4c66909e3fe3c29e99f9581f94fbe8.jpg" } , { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_560:0:2680:1590_640x0_80_0_0_bb09c51846be960845b0666b83f488ea.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_560:0:2680:1590_640x0_80_0_0_bb09c51846be960845b0666b83f488ea.jpg" }

],

"width": 640, "height": 360 }

{ "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_1392:399:2583:1590_1280x0_80_0_0_214e96e7c0e1a0ff169373330b0bba11.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_1392:399:2583:1590_1280x0_80_0_0_214e96e7c0e1a0ff169373330b0bba11.jpg" } , { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_824:546:2680:1590_1280x0_80_0_0_6ce6cdbed9083133edc6a7afdbb98dd7.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_824:546:2680:1590_1280x0_80_0_0_6ce6cdbed9083133edc6a7afdbb98dd7.jpg" } , { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_560:0:2680:1590_1280x0_80_0_0_b96dfef84b113d2b4fbb94d0b08fe7ea.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_560:0:2680:1590_1280x0_80_0_0_b96dfef84b113d2b4fbb94d0b08fe7ea.jpg" }

],

"width": 1280, "height": 720 }

{ "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_1392:399:2583:1590_1920x0_80_0_0_45cad4633fd5e00d9d42d7aa7f898d63.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_1392:399:2583:1590_1920x0_80_0_0_45cad4633fd5e00d9d42d7aa7f898d63.jpg" } , { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_824:546:2680:1590_1920x0_80_0_0_0234f25ab141a2f3a85635b5097d5a11.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_824:546:2680:1590_1920x0_80_0_0_0234f25ab141a2f3a85635b5097d5a11.jpg" } , { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_560:0:2680:1590_1920x0_80_0_0_5ad81f27d6a26d232c6f60eaa099248b.jpg", "image": "https://cdnn21.img.ria.ru/images/07e6/04/19/1785380837_560:0:2680:1590_1920x0_80_0_0_5ad81f27d6a26d232c6f60eaa099248b.jpg" }

],

"width": 1920, "height": 1080 }

MOSCOW, 21 Aug – The Moscow swimming team, which was represented by the silver medalist of the 2020 Olympics Mikhail Dovgalyuk and the winner of the silver and bronze medals of the Tokyo Olympics Kliment Kolesnikov, became the second in the 4×100 m freestyle relay at the All-Russian Spartakiad in summer sports.
The winner was the team of St. Petersburg, which was represented by Roman Shevlyakov, Andrey Minakov, Vasily Kukushkin and Alexander Shchegolev, with a score of 3 minutes 15.57 seconds. Dovgalyuk, Petr Zhikharev, Andrey Zhilkin and Kolesnikov showed a time of 3.17.00. The third place was taken by the Kaluga Region team (Vladislav Gerasimenko, Dmitry Savenko, Anton Voloshin, Mikhail Vekovishchev) with a score of 3:17.46.
Results in other swims:
men, 400 m freestyle – 1. Daniil Shatalov (3:48.61); 2. Alexander Egorov (3:49.28); 3. Alexey Rtishchev (3:51.68);
women, 400 m individual medley – 1. Anna Chernysheva (4:46.76); 2. Irina Krivonogova (4.50.00); 3. Polina Leykina (4:53.79);
women, 4×200 m freestyle relay – 1. Valeria Kozlova, Yana Shakirova, Irina Shvaeva, Daria Sergeevna Ustinova (St. Petersburg, 8.10.85); 2. Valeria Salamatina, Anastasia Kolpakova, Irina Zlobina, Daria Konstantinovna Ustinova (Tatarstan, 8.16.23); 3. Daria Mullakaeva, Elizaveta Susorova, Varvara Chemisova, Anastasia Zhuravleva (Moscow, 8.17.28).
Competitions are held in St. Petersburg.

.

Leave a Comment